Lees verder onder de advertentie

Dit is waarom je de regen van dit weekend moet opvangen (en hoe je dat doet)

Vijverbak met regenpijp en planten

Dat het een erg droog voorjaar is, wordt steeds duidelijker. Zo hebben we al de eerste natuurbranden gezien. Ook in de tuin is het droog en hoewel de meeste planten zich nog wel weten te houden, beginnen anderen het wel heet onder de wortels te krijgen. Gelukkig lijkt er een beetje regen te vallen dit weekend, en daar kun jij als tuinier goed gebruik van maken!

Lees verder onder de advertentie

6 manieren om zo slim mogelijk met water om te gaan

Ook kleine buitjes kunnen bij elkaar grote hoeveelheden water bevatten. Om deze regen optimaal te benutten, kun je een aantal maatregelen nemen. Lees hieronder 6 tips: van opvangen tot vasthouden.

1. Regenton plaatsen en bakken neerzetten

houten vat op houtblokken met kraantje en gieter

Heb je nog geen regenton, dan is het een goed moment om deze nu te plaatsen! Het is doorgaans niet heel veel werk en het zal je verbazen hoe snel zo’n ton zich vult na een regenbui. Zo kun je later het water slim toepassen in de tuin.

Regenton geen optie? Dan kun je strategisch bakken, emmers en andere containers neerzetten. Denk bijvoorbeeld aan ‘dat ene hoekje’ waar altijd een straal water van het dak komt als het regent.

Wekelijks tuintips in je mail

Iedere week dit soort tips in je mailbox? Meld je dan nu aan voor onze gratis nieuwsbrief!
Ontvang elke week de handigste tips, verse tuininspiratie en speciale aanbiedingen.

2. Mulchen en bedekken van je bodem

mulchlaag van stro
Maak een mulchlaag van stro.

Een andere manier om hemelwater goed te gebruiken is te voorkomen dat het weer verdampt. Een goede manier is om je bodem, en potten, te mulchen na de regenbuien (of het water geven).

Mulchen betekent dat je een laag aanbrengt van bijvoorbeeld compost of plantaardig materiaal zoals stro of miscanthus-bladeren. Doordat de bodem nu afgesloten is, zal het water minder snel vervliegen. Ook onderdrukt mulch ongewenste plantjes en voedt het de bodem.

3. Water geven!

Misschien niet wat je verwacht, maar door de tuin water te geven vóór een regenbui, kan het regenwater vervolgens veel dieper de bodem in zakken. Dat is gunstig voor planten want daardoor zullen hun wortels dieper groeien om water te zoeken, waardoor ze beter tegen droogte bestendig zijn.

185 budget-ideeën voor jouw ideale tuin

Bestel nu € 12.99
185 budget-ideeën voor jouw ideale tuin
  • Maak een compleet tuinontwerp met een klein budget
  • Bespaar met zaaien, planten en stekken én kweek je eigen groenten
  • Creatieve doe-het-zelfprojecten en tips voor hergebruik
Bestel nu
185 budget-ideeën voor jouw ideale tuin

4. Potten bij elkaar zetten

Fuchsia's watergeven door water in een gehalveerde plastic fles te gieten, die in de grond staat en als druppelsysteem dient.
Je kunt van een flesje een druppelsysteem maken dat je planten voor lange tijd van water voorziet.

Heb je veel planten in potten in de tuin of op je balkon? Zorg dat je ze bij elkaar zet. Het water dat weg spat bij heftige regen zal in de andere potten terecht komen. Na de regenbui is er een ‘microklimaat’ tussen de potten en is er meer schaduw, waardoor water ook minder snel verdampt.

Als je tuiniert met potten, let dan vooral op degenen die in de regenschaduw staan. Doorgaans is dat direct langs de gevel waar vaak nauwelijks regen terecht komt.

5. Regenpijp afkoppelen van het riool

Vijverbak met regenpijp en planten
Zet bijvoorbeeld een waterbak of trog onder je afgekoppelde regenpijp.

Een makkelijke ingreep die je kunt doen is het loskoppelen van de regenpijp als deze nog op het riool of waterafvoer is aangesloten. Veel gemeenten en waterschappen moedigen dit ook aan. In plaats van dat het kostbare water regelrecht wordt afgevoerd en niemand er iets aan heeft, stroomt het je tuin in en komt terecht bij jouw dorstige planten!

Tip! Plaats onder je afgekoppelde regenpijp een trog, teil of mini-vijver en beplant deze met inheemse vijverplanten. Zo hou je water vast, geef je een impuls aan biodiversiteit en kan overtollig water via de oevers de tuin in lopen.

6. Vergroen je tuin, begin nu!

grindpaadje met weelderige begroeiing met bloemen

Zin in een wat groter projectje voor de korte termijn? Begin dan alvast met het vergroenen van je tuin! Start met het verwijderen van je overbodige tegels en bestrating, zodat het water daar de bodem in kan lopen. Gooi deze bestrating niet weg, want je kunt oude stenen slim hergebruiken! Ook het aanleggen van een wadi is een mooie manier om water natuurlijk af te voeren en vast te houden.

Tip

Ga je met mij mee aan de slag in de moestuin?
Ga je met mij mee aan de slag in de moestuin?

Ontdek de Gardeners’ World Moestuincursus en leer alles over moestuinieren, van zaadje tot oogst. Voor beginners én ervaren moestuiniers, met tips voor elke tuin of balkon.

De redactie van Gardeners' World zit bij een kampvuur in de winter.

Nieuwsbrief Gardeners' World

Ontvang elke vrijdag de beste tuintips, inspiratie en klussen voor je tuin en blijf op de hoogte van aanbiedingen.
Loginmenu afsluiten