Dit is waarom het slim is regen op te vangen (en hoe je dat doet)
Bewaar bericht
Wil je dit artikel bewaren? Log in of maak een account aan om het op te slaan bij je favorieten.
Log in
Lees verder onder de advertentie
Dat het een erg droog voorjaar is, wordt steeds duidelijker. Zo hebben we al de eerste natuurbranden gezien. Ook in de tuin is het droog en hoewel de meeste planten zich nog wel weten te houden, beginnen anderen het wel heet onder de wortels te krijgen. Als er regen valt, daar kun jij als tuinier goed gebruik van maken!
Lees verder onder de advertentie
Ook kleine buitjes kunnen bij elkaar grote hoeveelheden water bevatten. Om deze regen optimaal te benutten, kun je een aantal maatregelen nemen. Lees hieronder 6 tips: van opvangen tot vasthouden.

Heb je nog geen regenton, dan is het een goed moment om deze nu te plaatsen! Het is doorgaans niet heel veel werk en het zal je verbazen hoe snel zo’n ton zich vult na een regenbui. Zo kun je later het water slim toepassen in de tuin.
Regenton geen optie? Dan kun je strategisch bakken, emmers en andere containers neerzetten. Denk bijvoorbeeld aan ‘dat ene hoekje’ waar altijd een straal water van het dak komt als het regent.

Een andere manier om hemelwater goed te gebruiken is te voorkomen dat het weer verdampt. Een goede manier is om je bodem, en potten, te mulchen na de regenbuien (of het water geven).
Mulchen betekent dat je een laag aanbrengt van bijvoorbeeld compost of plantaardig materiaal zoals stro of miscanthus-bladeren. Doordat de bodem nu afgesloten is, zal het water minder snel vervliegen. Ook onderdrukt mulch ongewenste plantjes en voedt het de bodem.

Misschien niet wat je verwacht, maar door de tuin water te geven vóór een regenbui, kan het regenwater vervolgens veel dieper de bodem in zakken. Dat is gunstig voor planten want daardoor zullen hun wortels dieper groeien om water te zoeken, waardoor ze beter tegen droogte bestendig zijn.

Heb je veel planten in potten in de tuin of op je balkon? Zorg dat je ze bij elkaar zet. Het water dat weg spat bij heftige regen zal in de andere potten terecht komen. Na de regenbui is er een ‘microklimaat’ tussen de potten en is er meer schaduw, waardoor water ook minder snel verdampt.
Als je tuiniert met potten, let dan vooral op degenen die in de regenschaduw staan. Doorgaans is dat direct langs de gevel waar vaak nauwelijks regen terecht komt.

Een makkelijke ingreep die je kunt doen is het loskoppelen van de regenpijp als deze nog op het riool of waterafvoer is aangesloten. Veel gemeenten en waterschappen moedigen dit ook aan. In plaats van dat het kostbare water regelrecht wordt afgevoerd en niemand er iets aan heeft, stroomt het je tuin in en komt terecht bij jouw dorstige planten!
Tip! Plaats onder je afgekoppelde regenpijp een trog, teil of mini-vijver en beplant deze met inheemse vijverplanten. Zo hou je water vast, geef je een impuls aan biodiversiteit en kan overtollig water via de oevers de tuin in lopen.

Zin in een wat groter projectje voor de korte termijn? Begin dan alvast met het vergroenen van je tuin! Start met het verwijderen van je overbodige tegels en bestrating, zodat het water daar de bodem in kan lopen. Gooi deze bestrating niet weg, want je kunt oude stenen slim hergebruiken! Ook het aanleggen van een wadi is een mooie manier om water natuurlijk af te voeren en vast te houden.
Tip
Ontdek de Gardeners’ World Moestuincursus en leer alles over moestuinieren, van zaadje tot oogst. Voor beginners én ervaren moestuiniers, met tips voor elke tuin of balkon.