12 tuinklusjes voor dit aprilweekend
Bewaar bericht
Wil je dit artikel bewaren? Log in of maak een account aan om het op te slaan bij je favorieten.
Log in
Lees verder onder de advertentie
Of je nu de tuin ingaat of liever in je serre of huis aan de slag gaat met je planten: april is een heerlijke maand waarin het allemaal kan. Ga lekker aan de slag met deze tuinklusjes voor je dagelijkse dosis tuinieren.
Lees verder onder de advertentie
Heb je al groene vingers of wil je die juist ontwikkelen? Dan ben je op de juiste plek! De checklist van Gardeners’ World magazine wordt wekelijks samengesteld door onze redactie van tuinexperts met tips en klusjes die je nu in de tuin kunt doen, of dat nu een balkon, stadstuin of een grote pluktuin, siertuin of moestuin is. Bekijk hieronder de beste tuinklusjes voor week #17.

Van 16 tot en met 20 april is het weer zover: het is tijd voor de Nationale Bijentelling! Mensen door heel Nederland tellen op die dagen bijen en andere bestuivers in hun omgeving. Je hoeft hiervoor geen bijenkenner te zijn! Wil jij de bestuivers een handje helpen? Geef je dan op via https://www.nationalebijentelling.nl/. Deze telling wordt helaas alleen in Nederland gehouden, maar we kunnen natuurlijk ook in Vlaanderen aan de slag in onze tuinen voor bestuivers! Zaai of plant bijvoorbeeld wat bestuiverfavorieten deze week.

Is je Forsythia uitgebloeid? Deze plant kun je het beste meteen na de bloei snoeien. Om te zorgen dat de struik sterk blijft en niet te groot wordt, kun je eventueel elk jaar een derde van de takken hard terugsnoeien.

Zaai deze week binnen amarant voor en bedenk vast waar je planten komen te staan, want ze kunnen flink groot worden! Bloemenboerin Lies Couckuyt zegt hierover in het aprilnummer van Gardeners’ World magazine: “Bij soorten als amarant, gierst en zonnebloem geldt: hoe verder je ze uit elkaar plant, hoe groter hun bloeiwijze wordt. Geef deze planten straks dus wat extra ruimte om tot spectaculaire hoogte te groeien.”

Asperges smaken het lekkerst als ze jong zijn en niet groter zijn dan 15 tot 20 cm. Oogst ze dus op tijd voor de beste resultaten! Als je vorig jaar pas asperge hebt geplant, kun je ze dit jaar beter nog even goed laten groeien en vanaf volgend jaar gaan oogsten.
Tip
Ontdek de Gardeners’ World Moestuincursus en leer alles over moestuinieren, van zaadje tot oogst. Voor beginners én ervaren moestuiniers, met tips voor elke tuin of balkon.

Dit is een prima tijd om mos te verwijderen uit je gazon. Geef je gazon ook een stikstofrijke voeding om de groei van je gras te stimuleren. Ziet het gras er echt niet goed meer uit? Dan vind je hier tips om het gazon te herstellen en bij te zaaien.

Heb je een kas of koude bak én grote moestuinplannen? Dan kun je deze week al beginnen met het voorzaaien van grote gulzigaards zoals pompoen. Duurzame tuinvrouw Anne Wieggers tipt dat ze zelf direct in goede potgrond zaait (in plaats van meer voedingsarme zaai- en stekgrond), omdat planten als pompoenen en courgettes als klein plantje ook al snel honger hebben. Bekijk meer van haar tips voor het kweken van dit soort groenten in het aprilnummer van Gardeners’ World magazine.
Tip! Vergeet niet mee te doen met de Grote Pompoenwedstrijd op de Ambachtelijke Plantenmarkt dit jaar!
Ontdek hoe leuk moestuinieren is! De Moestuincursus van Gardeners’ World helpt je met 50 video’s stap voor stap, van zaadje tot oogst.

Bescherm je groente, fruit, kruiden en bloemen tegen plaagdiertjes door lok- en vangplanten te zaaien. Je kent misschien Oost-Indische kers en afrikaantjes wel als goede partnerplanten, maar wat dacht je van het mooie dille? Deze plant trekt zweefvliegen en sluipwespen aan – natuurlijke vijanden van bladluizen.

Vermeerder tijm door takjes naar de grond te duwen (afleggen). Zo heb je straks meer tijm om te oogsten of van te genieten in de tuin.

Heb je paddensnoeren of kikkerdril in je vijver? Geweldig! Laat het vooral zitten; met een beetje geluk komen er een aantal volwassen amfibieën uit voort die zich tegoed doen aan jouw slakken en andere diertjes in de tuin. Check ook meteen of er nog andere plekken zijn in je tuin die schuilplaatsen of eten bieden aan je amfibieën, zoals een paddenpot.
Welke bloemen zijn het beste? Welke soorten bijen, vlinders en vogels kun je spotten? En hoe richt je je tuin in zodat jij en de natuur er optimaal van genieten?

Wacht nog even met het snoeien van taxus en buxus, want deze haagplanten zijn momenteel volop aan het groeien. Als je ze nu knipt, verliezen ze door al die groei al snel hun vorm en kun je de klus herhalen. Wacht beter met snoeien tot later in mei of begin juni om herhaling te voorkomen.

Wil je extra planten in je kas of huis? Vergeet dan niet om de verticale ruimte te benutten: vul een hangende mand met perkplanten, tomaten of aardbeien, zodat ze goed zijn aangeslagen tegen de tijd dat IJsheiligen aanbreekt. Ook binnenshuis kun je met allerlei hangplanten uit de voeten, of wat dacht je van een hangende mosbal (kokedama)?

April is een drukke tuinmaand en het is makkelijk om het overzicht te verliezen. Houd daarom in een tuinlogboek goed bij wat je gezaaid en geplant hebt. Dat zal je later dit seizoen én volgend jaar helpen bij het bepalen van de zaai- en planttijden, waar je nog wat bij kan zaaien en wat voor zaailingen je kan verwachten.
Toch nog even de tuintips van vorige week checken? De checklist van week #16 vind je hier. Ontvang elke vrijdag automatisch de checklist voor de tuin in je mailbox, door je gratis te abonneren op de wekelijkse nieuwsbrief van Gardeners’ World magazine. Lees je liever tuintips op papier? Bekijk dan hieronder ons maandelijkse tijdschrift.