Ga snel de hoogte in met deze 8 eenjarige klimplanten
Bewaar bericht
Wil je dit artikel bewaren? Log in of maak een account aan om het op te slaan bij je favorieten.
Log in
Lees verder onder de advertentie
Hoeveel van de verticale ruimte in je tuin gebruik je eigenlijk? Waarschijnlijk maar een klein deel! Met snelgroeiende eenjarige klimplanten los je dat gemis op, want na het zaaien schieten ze al snel de hoogte in. En voor je het weet is je muur, schuur of schutting veranderd in een prachtige zee van bloemen.
Lees verder onder de advertentie
Er zijn veel eenjarige klimplanten met bloemen om uit te kiezen, van traditionele pronkerwten (Lathyrus) tot de meer exotische snelgroeiende klimplanten als Spaanse vlag.

Het leeuwenmuiltje (Asarina scandens) bloeit aan een stuk door met lilapaarse bloemen. Die verschijnen rond midzomer en hij blijft bloeien tot de eerste vorst. Het blad heeft trouwens wel wat weg van klimop.

De klokwinde (Cobaea scandens) draagt grote, trompetachtige bloemen van juli tot de eerste vorst. In één seizoen kan hij een aanzienlijk grootte bereiken, dus de klokwinde is perfect om een lelijke schuur of schutting snel te bedekken.

De maanbloem, Ipomoea alba, heeft geurende, helder witte bloemen ter grootte van een geopende hand. Hij bloeit niet overdag, maar vanaf zonsondergang tot de vroege morgen. Een heerlijke bloem dus voor zwoele zomeravonden. Zet hem tegen een muur op het zuiden of het westen in de buurt van je terras.

De bloemen van Spaanse vlag Mina lobata, dansen vanaf juni over de hele plant als kleine vlammetjes. Ze zijn bovendien eenvoudig op te kweken uit zaad. Laat de zaden een nacht weken in een bakje water, dan ontkiemen ze beter. Houdt van zonneschijn.
Tip!
Vol praktische tuintips, heel veel inspiratie en altijd duurzame oplossingen voor jouw tuin.

De kardinaalswinde (Ipomoea quamoclit) heeft prachtig donker en filligraan-achtig ingesneden blad. Dat vormt de perfecte achtergrond voor zijn felrode bloemen. Hij slingert en is zelfhechtend, dus geef hem een obelisk of trellis en hij vindt zijn eigen weg.

Het Chinees purperklokje, Rhodochiton atrosanguineus draagt opvallende bloemen vanaf het einde van de zomer. Zaai hem echter liefst zo vroeg mogelijk, in februari of maart. Hij heeft bovendien flink wat zon nodig.

De meeste Suzanne-met-de-mooie-ogen hebben oranje bloemen. De variëteit ‘Desert Sandstorm’ heeft echter ongebruikelijke vanillegele bloemen met een donker oog. Als je hem op een zonnige, warme plek zet, zal deze klimplant doorbloeien tot de eerste vorst.
De relatie die je hebt met een plant die je zelf zaait en groot ziet groeien is niet te vergelijken met een plant die je volwassen koopt. Voor een paar euro kweek je genoeg planten om armen vol bloemen en talloze maaltijden van te kweken. Lees hier alles over in deze speciale uitgave van Gardeners’ World!

Deze klimplant is vorstgevoelig, dus deze vaste plant is in ons land in de praktijk een eenjarige klimplant. Zaai hem dan wel liefst zo vroeg mogelijk, in februari of maart, en plant hem na IJsheiligen uit. Met een stuk gaas of een andere klimsteun groeit hij snel tot een hoogte van ongeveer 2 tot 2,5 meter.